O mnie…

Hanna Tkaczyk

Urodziłam się w Warszawie, ale czuję się gdańszczanką. W Gdańsku mieszkam od 1945 roku. Tu ukończyłam studia matematyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej  i do roku 1992 uczyłam matematyki w szkole średniej. Praca z młodzieżą była fascynująca, ale były też marzenia artystyczne i permanentny brak czasu na ich realizację.   Tkactwo , malarstwo,  fotografię,  próby literackie i umiejętność posługiwania się  komputerem zamierzałam uprawiać na emeryturze . Tak też się stało.

W tajniki tkactwa oraz projektowania tkanin wprowadzał mnie p. Henryk Sokalski, który był prezesem Stowarzyszenia Wolnych Tkaczy Gdańskich (SWTG). Poprzez Stowarzyszenie uczestniczyłam w wystawach zbiorowych, a moja pierwsza tkanina „Galop” zdobyła wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie w Częstochowie. Zrealizowałam według własnych projektów 32 tkaniny. Spośród nich 18 jest za granicą – w Kanadzie, USA, Szwecji, Niemczech, Grecji i Anglii. Tkactwo artystyczne to nie tylko praca twórcza, lecz także wyczerpująca praca fizyczna. Zrezygnowałam więc z tkactwa na rzecz malarstwa.

Nastąpiło wiele lat zmagań, porażek i w końcu sukcesów. Zostałam członkiem Stowarzyszenia Nadbałtyckich Plastyków im. Mariana Mokwy (SNP) w Gdańsku. Uczestniczyłam w warsztatach malarstwa prowadzonych przez p. Beatę Białecką, warsztatach rysunku pod kierunkiem p. Mariusza Białeckiego oraz kursie akwareli prowadzonym przez p. Zbigniewa Szczepanka. Wszystkie osoby wymienione na tej stronie to wybitne osobowości. Niewątpliwie przyczyniły się do moich sukcesów artystycznych. Jako członek SNP brałam udział w wystawach zbiorowych oraz corocznych Przeglądach Twórczości, na których przez kolejnych pięć lat (2002 – 2007) zdobyłam pięć prestiżowych nagród Prezydenta Miasta Gdańska.

Pisanie uprawiam od dawna, ale dopiero w 2010 roku zdecydowałam się na publikację wspomnień z dzieciństwa i młodości w dwumiesięczniku gdańskim „30dni”. Pisuję różne teksty, w tym takie, które mają związek z moją z pracą zawodową.  Zawód nauczyciela jest hermetyczny. Nikt niepowołany nie zjawia się na lekcjach. Dlatego sądzę, iż teksty napisane przez nauczyciela mogą być dla czytelników interesujące.

Cytaty

„Nie karmiony umysł pożera sam siebie.”

— Gore Vidal

Najnowsze komentarze