Czytajcie Bohumila Hrabala!

Myśliciel

Kiedy jeszcze intensywnie zajmowałam się matematyką fascynowało mnie piękno niektórych tworów i symboli matematycznych, w szczególności wstęgi Möbiusa i symbolu nieskończoności.

Wstęga Möbiusa jest zaskakującym przykładem na istnienie jednostronnej powierzchni zawieszonej w trójwymiarowej przestrzeni jak ogniwo papierowego łańcucha na choinkę, sklejonego po uprzednim pojedyńczym skręceniu jednego końca paska.  Bez odrywania ołówka od powierzchni kreślimy linię wzdłuż paska, by w końcu dobiec do miejsca startu.  Ten fakt,  poprzez zburzenie wyobrażenia o dwustronności wszelkich powierzchni, u laików powoduje niemałe zaskoczenie.

Symbol nieskończoności obiegowo nazywany jest „leżącą ósemką”, bez jakichkolwiek dodatkowych asocjacji.  Czytając „Piękną rupieciarnię” Bohumila Hrabala, znalazłam wspaniały, poetycki opis owego symbolu.  Ileż ukrytych znaczeń odkrył przede mną!  Z jak wielką wyobraźnią pokazał piękno i znaczenie tego symbolu!

…tajemny symbol matematycznej nieskończoności, leżąca ósemka, boski krąg, który przegląda się w sobie samym, krąg postawiony przed lustrem, ósemka, w której jeden krąg przechodzi w drugi, sinusoida, która została przecięta w pół drogi i złożyła się w secesyjne damskie lorgnon… szyfr, w którym wyraża się wieczny duch i świat materii, świat realny i świat snu, rezolutna ósemka, zawiązany na kokardkę początek i koniec świata, wypaczona sinusoida przypływu i odpływu form skostniałych i takich, w które tchnięto życie… unosząca się nad moją głową leżąca ósemka, która daje mi pewność, że nawet gwiaździste niebo kiedyś zgaśnie, żeby wszystko zaczęło się na nowo…

CZYTAJCIE HRABALA!

3 komentarze to “Czytajcie Bohumila Hrabala!”

 1. Lech Filipiak | 22 października 2011 o 20:14

  Fascynacja tak rozbudowana nad symbolem wymyślonym przez człowieka? To tylko poezja, dobra poezja. Ja bardziej fascynuję się nasionem klonu, którego kształt roślina bezmózgowa wypracowała przez tysiące lat, aby to nasionko wibrując szybowało z wiatrem w celu przedłużenia gatunku. Hrabal w sposób równie poetycki przedstawiłby ósemkę pisaną pionowo.

  • Hania | 22 października 2011 o 22:30

   No właśnie, Hrabal napisałby równie pięknie o ósemce pionowej… Dlatego właśnie „czytajcie Hrabala”.
   A niby dlaczego wynalazki człowieka miałyby nie fascynować? Czy dlatego, że człowiek ma mózg?
   To wcale nie oznacza, że nasionko klonu czy dmuchawca nie budzą mojego wielkiego podziwu i respektu dla wynalazków Natury. A zresztą ludzki mózg, to też Natura i też przez tysiące lat… itd.

   PS. Przy okazji spójrz na fot.”W Bramie Mariackiej”. Niemożliwe stało się możliwym – dzięki mózgowi.

 2. Lech Filipiak | 23 października 2011 o 16:37

  Co do fascynacji, dobrze, niech Ci będzie. Właśnie otwierając stronę zobaczyłem wspomniane zdjęcie. Mogę być tylko dumny z tego, że uwzględniłaś moje sugestie.

Dodaj komentarz

Odnośniki (links) są niedozwolone w polu komentarza!

Cytaty

„Nie karmiony umysł pożera sam siebie.”

— Gore Vidal

Najnowsze komentarze